O historii nie na kolanach
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu

Ostatni foch ostatniej Piastównej

Już niedługo cały świat chrześcijański będzie obchodził 2012 (w drobnym zaokrągleniu) rocznicę narodzin Jezusa. Bardzo radosne święto. Ale kiedy grzebie się w necie, niekoniecznie w zasobach fejsa, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Między innymi tego, że tego samego dnia, w 1707 roku, zmarła niejaka Charlotte von Holstein-Sonderburg-Wiesenburg. Właścicielka owego giermańsko brzmiącego nazwiska nie była byle jaką Szkopką - była ostatnią przedstawicielką rodu Piastów, śląskich książąt na Legnicy, Brzegu i Wołowie.

Papa Charlotty-Karoliny zdrowia był podobno wątłego, nerwów także. Jednakże mutti, Luise von Anhalt, nadrabiała braki tatusia. Rodzina naszej Karoli była wyznania protestanckiego, w wydaniu kalwińskim. Pani Ludwika, która dość szybko została wdową i regentką, lubiła jednak korzystać z życia według najnowszej mody znad Sekwany, była tolerancyjna, wspierała finansowo katolików, w jej otoczeniu pojawiali się nawet jezuici. Poddanym, którym tolerancja zza wschodniej granicy była raczej solą w oku niż wzorem do naśladowania, niezbyt się to całe bezhołowie podobało. Nastoletni dziedzic, brat Karoliny, Georg Wilhelm został więc odwołany ze szkół, żeby cesarz szybko odebrał od niego hołd lenny i uczynił z niego legalnego władcę księstwa. Młody książę, ostatni Piast w linii męskiej, długo nie pożył. Nabawił się przeziębienia na polowaniu i zmarł w wieku lat 15.

Ku niezadwoleniu poddanych, władza  znowu wróciła do księżnej Ludwiki. Dostrzegła ona, że stała się świadkiem wygaśnięcia starożytnego rodu i ufundowała bogate mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy. Do dziś można zobaczyć tam figury Ludwiki, jej męża, syna Georga i córki Charlotty.

 Mauzoleum Piastów w Legnicy

 

 Ale wracając do księżnej Karoliny. Udowodniła, że rodzice mają niewielki wpływ na wyczyny swoich potomków. Wychowana według surowych zasad kalwińskich zakochała się w katoliku. Cóż. Zimny wychów, gorąca krew. Na tą okoliczność panienka przeszła na katolicyzm, po czym w tajemnicy hajtnęła się z poślednim książątkiem o przydługim nazwisku Friedrichem von Holstein-Sonderburg-Wiesenburg. Można się domyślać, że rodzina nie skakała z radości. Brak błogosławieństwa starszyzny w połączeniu ze ślepotą, na jaką zwykła chorować namiętna miłość, poskutkowały matrymonialną katastrofą. Już pół roku po ślubie małżonkowie byli w stanie separacji, a owoc krótkiej namiętności, młody Leopold, znalazł się pod opieką ojca. Cesarz Leopold, na którego cześć nazwano młodego, na otarcie łez wyznaczył Karolinie rentę. Młoda rozwódka przeniosła się do Wrocławia, gdzie spędziła resztę życia.

Za mąż drugi raz nie wyszła, ale niewiele brakowało, aby Piastówna z odzysku została synową hektora wiedeńskiego. Królowa Marysieńka wytężała swoją  piękną główkę, aby syn Jakub Fanfanik Sobieski przejął schedę po wymarłych Piastach. Pojawiła się myśl, całkiem niegłupia zresztą, żeby zeswatać oboje dziedziców. Można się domyślać, że cesarz wyczuł pismo nosem i zahaltował owe niecne projekty matrymonialne. Jako drobne zadośćuczynienie, a może i w dowód sympatii, została matką chrzestną jednej z wnuczek niedoszłego teścia.

Samotna i nieszczęśliwa Karolina szukała pocieszenia w filantropii i nowej wierze, między innymi na Jasnej Górze. Zapewne też w duchu katolickim postanowiła przed śmiercią zrobić ostatni afront swojej rodzinie. Rozkazała, aby jej posąg w piastowskim mauzoleum odwrócić od brata i rodziców na znak odejścia od rodowej wiary. Jak można się domyślać, nie dała się też pochować się w kalwińskiej świątyni. Wolała klasztor Cysterek w Trzebnicy.

Cóż. Jej trup, jej foch, jej sprawa.

http://www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/ostatnia-galaz-piastow/nc/1/
http://dolnyslask.naszemiasto.pl/artykul/198265,karolina-ostatnia-z-piastow,id,t.html
http://www.culture.pl/multimedia-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/d6SF/content/mauzoleum-piastow-slaskich-w-legnicy-%5Bfoto%5Dniedziela, 23 grudnia 2012, weiglowa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: